sobota, 1 marca 2014

Urodzinowo... Wielka akcja!

Dziś to będzie wyjątkowy post! Pierwszy raz zdecydowałam się poprosić Was o coś tak wielkiego... Przeczytajcie chociażby do końca ten post i wtedy zadecydujcie, czy jesteście w stanie spełnić moją prośbę... Na początek chciałabym się podzielić z Wami pewną historią, która znalazłam w sieci:


"Moja przygoda z krwiodawstwem rozpoczęła się rok temu, kiedy to miesiąc przed swoim ślubem zachorowałam na ostrą białaczkę szpikową. Żeby stanąć na ślubnym kobiercu musiałam mieć odpowiednie wartości morfologiczne. By to osiągnąć, po leczeniu chemioterapią potrzebna była krew, na dodatek najrzadszej grupy AB Rh (-)... Na portalu społecznościowym zamieściłam apel o pomoc. Odzew był ogromny. Ludzie dzwonili i pytali, jak i gdzie mogą oddać krew, czy może być inna grupa krwi. Pan Kropelka na stronie internetowej Regionalnego Krwiodawstwa zaczął się zapełniać.
Moje wyniki i stan zdrowia się polepszał. Krew to taki szpitalny „speed”. Nie dość, że ratuje życie to i dodaje sił natychmiast. Gdy dostawałam krew na wieczór, to zamiast iść spać byłam pełna energii. Sama wiedza, że ktoś daje się dla mnie pokłuć, poświęca swój czas, oddaje cząstkę siebie motywuje i daje nadzieję. Przecież nie można zaprzepaścić trudu tylu ludzi, trzeba walczyć i zdrowiem podziękować ludziom. A jeśli tyle osób się angażuje i daje coś od siebie oraz wierzy, to na pewno jest nadzieja, takie rzeczy nie mogą iść na marne(...)
Wszyscy ludzie poświęcający swój czas, oddający krew, rejestrujący się w bazie szpiku wiedzcie, że dzięki wam ktoś żyje. Ta cząsteczka Was, którą oddajecie, nic nie kosztuje a ratuje komuś życie, daje nadzieje i motywuje do walki"
  
   ***
  
 5 marca są moje urodziny. To już za parę dni! Postanowiłam, że w tym dniu zrobię coś dla innych, potrzebujących, a może nawet gdzieś walczących o życie... Mam coś, co może komuś pomóc. Ty również to coś posiadasz. Razem możemy się tym podzielić tym co mamy bardzo cennego, możemy dać komuś szansę na zdrowie, na życie... Mnie i Ciebie to kosztuje niewiele, zdziałać może dużo duużo więcej! Kiedyś może ja lub Ty będziemy w potrzebie...

W środę wybieram się do najbliższego punktu krwiodawstwa oddać krew, poprosiłam o to samo znajomych i proszę o to samo Was. Nie musicie robić tego dla mnie, niech to będzie pretekst do zrobienia dodatkowego dobrego uczynku. ( Bo przypuszczam, że nasi fani tak właśnie robią:))
Mam nadzieję, że takie dobre uczynki, jeśli jeszcze nie są Waszym nawykiem, to niedługo nimi się staną. Jesteście w stanie sobie wyobrazić jak komuś takim prostym gestem możecie pomóc?

 


Powyżej zaprezentowałam Wam kilka zdjęć, które przedstawiają portrety biorców krwi od ludzi dobrego serca. ( źródło ) Codziennie lekarze w naszym kraju potrzebują setek litrów krwi, do przeszczepów, operacji, dla ludzi po wypadkach. Dla takich pięknych uśmiechów w podziękowaniu jak najbardziej warto poświęcić tą godzinkę i oddać cząstkę siebie, czyż nie?!...Chciałabym, żeby Motywatorniowa rodzina nie kojarzyła się wyłącznie z osobami, dbającymi o własne zdrowie, sylwetkę i zdrowy styl życia. Zadbajmy też o zdrowie ludzi, którzy sami nie mogą tego zrobić. Pokażmy innym, że mamy wielkie serca, gotowe otworzyć się na pomoc dla innych, że potrafimy dawać coś z siebie, nie tylko brać.. Pamiętajcie, dobro zawsze wraca do nas, nawet ze zdwojoną siłą! Proszę, nie szukaj wymówek tylko pomyśl, w jaki sposób możesz pomóc;) Do tych, którzy nie są w stanie oddać krwi z problemów zdrowotnych lub oddali w niedalekim czasie i nie mogą tego uczynić w marcu również mam prośbę, zróbcie dodatkowo jakiś dobry uczynek: Może starsza pani z naprzeciwka potrzebuje pomocy w zakupach? - zrób jej przysługę. Powiedz coś życzliwego komuś bliskiemu, uśmiechnij się do kogoś zamiast mierzyć go wzrokiem, podaj komuś rękę, odwiedź babcię, której dawno nie widziałaś/łeś, pomóż mamie w codziennych obowiązkach, pomóż młodszemu bratu w nauce - zrób coś, z czego będziesz mógł być naprawdę dumny!


Kto może oddać krew?! Pełnoletni, ale nie powyżej 65-ego roku życia. Ważący co najmniej 50 kg. Dawcą krwi może zostać ktoś, kogo samopoczucie nie budzi niepokoju, oraz posiadający dobrą wolę. Pełny wykaz regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz ich oddziałów terenowych znajdziesz na naszej stronie. Na wizytę w RCKiK wybierz się najlepiej po lekkim, beztłuszczowym posiłku. Koniecznie weź ze sobą dokument tożsamości (np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport),


Jeśli zdecydujecie się na tak piękny gest, proszę Was o komentarz, wiadomość itp. Dajcie świadectwo dobrej woli. Możecie to zrobić w tym tygodniu, miesiącu - to już od Was zależy.
Chciałabym również otrzymać od Was jakąś informację zwrotną, czy podoba się Wam tego typu akcja, może znacie kogoś, kto bardzo pilnie potrzebuje krwi i ktoś z nas mógłby takową przekazać... Piszcie!

 

Bardzo długo myślałam, czy ten post opublikować i tą akcję ogłosić. Jestem świadoma, że akcja ta może po prostu się nie udać, ale wiem jedno - cokolwiek się nie stanie warto było spróbować:)

#Sammy

14 komentarzy:

 1. piękny post!!! naprawdę daje do myślenia. chciałabym oddawać krew, ale niestety nie ważę 50 kg... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. może chociaż udało by Ci się kogoś innego zachęcić do oddania krwi? To też dobry uczynek :) :*

   Usuń
 2. Piękna akcja, od dawna chciałam zostać dawcą krwi, tylko musiałam czekać do dzisiejszego dnia, aby ukończyć 18 lat :) Na pewno możesz liczyć na to, że się wybiorę oddać krew w najbliższym czasie, choć, o ironio, boje się igieł :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jejqu! Ja też się bardzo boję...ale będzie ze mną mój chłopak:D Będziemy dzielne:D Dziękuję za Twoje poparcie <3

   Usuń
 3. Bardzo szczytny cel! Jestem krwiodawcą od 5 lat i oddałam już 6 litrów krwi. Centrum Krwiodawstwa odwiedzam regularnie co cztery miesiące i za każdym razem czuję się przeszczęśliwa, mając świadomość, że daję od siebie coś, co może uratować innym życie. Dlatego namawiam wszystkich razem i każdego z osobna: dzielcie się swoją krwią, bo może właśnie razem z nią ktoś otrzyma szansę na nowe życie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny post :) szczytny cel :) niestety nie mogę być dawcą, na szczęście udało mi się namówić chłopaka do zapisania do bazy dawców szpiku :) tak niby za mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kurcze! Ja też się zbieram na odwagę, żeby się i na to zapisać... jeszcze chyba troszkę zejdzie, bo to dużo poważniejsza decyzja, ale pewnie i na to dam się skusić. Czego się nie robi dla innych?!:)

   Usuń
  2. Było ciężko, ale przekonałam go argumentem, że niestety małe dzieci też chorują, wtedy już nie miał żadnych oporów :) Teraz staram się namówić mamę :) niestety ciągle mało jest dawców, bo to wynika z niewiedzy na te tematy :/

   Usuń
 5. Świetna inicjatywa! Ja po raz pierwszy oddałam krew w dniu swoich 18stych urodzin, co 3-4 miesiące dzielnie wędruję do centrum krwiodactwa. I choć miałam również okres dyskwalifikacji to na pewno nie zamierzam kończyć z krwiodawstwem. To naprawdę uzależnia, nic nie kosztuje i daje ogromną satysfakcję. Od września studiuję w Londynie, ale jestem w Polsce co 3 miesiące, tak więc przed świętami Bożego Narodzenia krew oddana i na Wielkanoc będzie również! Macie tysiące ludzi na facebooku, świetnie, że wpadłaś na pomysł połączenia tego również z pomocą innym! tak więc jestem z Tobą, tyle że w kwietniu dopiero !

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałam oddać krew ale ważę <50 , więc troszkę lipa. Ale namówiłam koleżankę i kolegę, którzy oddali. :) Więc dobry uczynek spełniony ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. super akcja ! ja właśnie oddałam krew już w lutym, zapisana jako dawca szpiku też już jestem, także tylko czekam aż do mnie zadzwonią :)) jestem strasznie szczęśliwa, że mogę pomagać innym :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja czekam na to upragnione 18 więc w pierwszym tygodniu maja krew będzie oddana ;) Pozdrawiam Cię! Super akcja.

  OdpowiedzUsuń